www.wroclaw.pl

Dopłaty do rachunków za ogrzewanie – czy można łączyć programy?

Czy można łączyć dopłaty do rachunków z LPO i dodatku osłonowego? | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Czy można łączyć dopłaty do rachunków za ogrzewanie w ramach Lokalnego Programu Osłonowego i ogólnopolskiego dodatku osłonowego? Odpowiada Michał Szydłowski, z-ca dyrektora ds. pomocy społecznej w MOPS Wrocław.

– Mieszkańcy Wrocławia mogą ubiegać się o dopłaty do rachunków zarówno z Lokalnego Programu Osłonowego oraz z dodatku osłonowego. Należy jednak pamiętać o tym, że miejski LPO jest skierowany do osób, które już wymieniły kopciucha na jeden z systemów niskoemisyjnych, np. elektryczny, gazowy czy są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej – wyjaśnia Michał Szydłowski z wrocławskiego MOPS-u.

Natomiast z dodatku osłonowego mogą skorzystać wszyscy spełniający wymogi finansowe, również osoby palące węglem.

Czytaj także:

Lokalny Program Osłonowy a dodatek osłonowy - różne procedury

Ponieważ LPO to program miejski a dodatek osłonowy jest inicjatywą rządu, różne są procedury ubiegania się o dopłaty, w tym miejsca złożenia wniosków. Dodatek osłonowy realizowany jest przez Dział Wsparcia Mieszkańców przy ul. Hubskiej 30-32. LPO jest programem pomocy społecznej – wnioski można składać w siedmiu siedzibach Zespołów Terenowej Pracy Socjalnej w różnych częściach miasta.

– Dodatek jest przyznawany „z okienka”, czyli po potwierdzeniu poziomu dochodów otrzymujemy świadczenie. W przypadku LPO procedura jest nieco bardziej złożona i wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego. Świadczenie zależy też od większej liczby czynników, w tym rodzaju ogrzewania i wielkości mieszkania – dodaje Szydłowski.

W ramach Lokalnego Programu Osłonowego należy spodziewać się również wizyty pracownika socjalnego, który przeprowadzi rodzinny wywiad środowiskowy. Podczas niego zada szereg pytań dotyczących m.in. sposobu gospodarowania w mieszkaniu – czy mamy do czynienia z jednym czy z kilkoma gospodarstwami domowymi w jednym lokalu oraz o stan zdrowia. Jest to ważne w przypadku osób z niepełnosprawnością, ponieważ one mogą otrzymać wyższe dofinansowanie.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99